Škodí čističke v domácnosti čičstiarni odpadových vôd a septiku?

 

Majitelia domov, ktorí nie sú napojení na verejnú kanalizáciu, ale majú na záhrade domácu čistiareň odpadových vôd alebo septik, často riešia delikátny problém – nepríjemný zápach. Ten dokáže veľmi znepríjemniť život nielen im, ale tiež obyvateľom najbližšieho okolia. Čo s tým? Riešenie je oveľa jednoduchšie, než by sa mohlo zdať.

článek septiky_male_web

NA ŠPINAVÚ PRÁCU SÚ TU BAKTÉRIE

Musíme si najmä uvedomiť, na akom princípe domáce ČOV a septiky fungujú – totiž, že tu okrem odstraňovania väčších nečistôt prebieha aj čistenie biologické, za ktoré sú zodpovedné baktérie. ,,Zdravý“ septik nezapácha. Chcete si udržať mikrobiálne osadenstvo vašej čistiarne v dobrej kondícii, aby zvládalo dobre vykonávať svoju špinavú prácu?

Rozmaznávajte ich. A čo poškodzuje vašu čističku okrem zvyškov jedla, tukov alebo liekov, prípadne detských vlhčených obrúskov, vatových odličovacích tampónikov či iných hygienických potrieb vhodených do toalety najviac? Je to samozrejme celý rad bežne dostupných čističov domácnosti.

 

ČISTÉ NEZNAMENÁ STERILNÉ

Moderné, vysoko koncentrované čističe totiž dokážu rýchlo a spoľahlivo vyhubiť tak baktérie vo vašej toalete, ako aj v domácej čističke. Ich dezinfekčný účinok sa obyčajným spláchnutím samozrejme nijako neodbúra. Ak ste teda majiteľom septiku alebo domácej čističky, musíte začať viac myslieť na to, akú chémiu a v akom množstve doma používate. Základom je v tomto prípade zodpovedné používanie vhodných čistiacich prostriedkov.

 

TABLETY DO UMÝVAČKY: ČÍRE SKLO ALEBO ZLO?

Jedným z najagresívnejších čističov sú rozhodne prípravky na umývanie riadu v umývačke. Klasické tablety možno zveličene označiť za koncentrované zlo. Vzhľadom na ich vlastnosti by sme mali ich používanie maximálne obmedziť a zamerať sa na použitie čo najšetrnejších produktov do umývačky. To aj v prípade, keď splachujeme odpadovú vodu do kanalizácie.

 

ČISTIČE NA BÁZE CHLÓRU: DOKONALÁ DEZINFEKCIA

Mnohí z nás si hygienickú čistotu svojho domova, a najmä toalety, podvedome spájajú s jedným konkrétnym vnemom – vôňou chlóru. Pre čističky a septiky však predstavujú chlórnanové čističe jednu z najväčších záťaží vôbec. Ak sa nezaobídete bez svojho obľúbeného prostriedku s vôňou pripomínajúcou školské hodiny plávania, používajte ho skutočne len občas a v minimálnom množstve.

Dostatočnú čistotu však dosiahnete aj pravidelným umývaním vhodnými produktami, pretože baktérie nebudú mať toľko času množiť sa. Podobne obozretní by ste mali byť tiež v prípade používania WC blokov a iných závesných osviežovačov, ktoré do odpadu uvoľňujú agresívne látky pri každom spláchnutí.

septik 2 článek_male_web

TEKUTÉ MYDLO, ŠAMPÓN NA VLASY ALEBO JAR? MENEJ JE VIAC

Umývanie rúk je jedným z prvých hygienických návykov, ktoré svojmu dieťaťu vštepujeme už od útleho veku. V súčasnosti tak populárne tekuté mydlá s pumpičkou ale zvádzajú (nielen) deti na to, aby si pri umývaní umyli ruky väčším množstvom mydla, než je nutné.

Ak nevlastníte umývačku a umývate teda riad klasickým spôsobom v dreze, spotrebujete denne značné množstvo prostriedku na umývanie riadu, ktorý vašej čističke tiež úplne nesvedčí. Ak sa chceme správať šetrne a zodpovedne nielen k nim, ale tie k životnému prostrediu, je na mieste osvojiť si jednoduché pravidlo: menej je viac. A viac než vhodné je začať používať šetrné a dobre rozložiteľné čistiace a pracie prostriedky.

 

ČÍM MÔŽEM BEŽNÚ DOMÁCU CHÉMIU NAHRADIŤ?

Konvenčné čističe sa dajú plne nahradiť prírodnými a jemnými čistiacimi prostriedkami, napríklad značkou Feel Eco. Tá ponúka celý sortiment pomocníkov do domácnosti a všetky sú vhodné aj pre čističky. Veríme, že budete spokojní vy aj vaša ČOV.