Ako na zdravé upratovanie pri nutnosti zvýšenej hygieny?

Ako bezpečne a zároveň šetrne upratať tak, aby sa z nášho domova nestalo nezdravo sterilné prostredie a zároveň sa splnili i požiadavky na zvýšenú potrebu hygieny? Upratovanie nie je iba estetická záležitosť, prispieva i k tomu, že sú naše domovy bezpečnou oázou pre naše rodiny a hlavne deti. Upratovanie znižuje riziko prenosu choroboplodných zárodkov ako sú plesne, baktérie alebo vírusy. Je taktiež dôležité vedieť, kedy a ako použiť čistiaci prostriedok, prípadne dezinfekciu tak, aby sme upratali skutočne efektívne a bez nebezpečných vplyvov na naše zdravie.

fe_mit-free

EFEKTÍVNE A BEZPEČNÉ UPRATOVANIE ČISTIACIMI PROSTRIEDKAMI

Upratovaním s čistiacimi prostriedkami odstránite nečistoty, mastnotu a baktérie z rôznych povrchov. Tento proces baktérie nutne nezabije, ale ich odstránením klasickým upratovaním znížite ich počet a tým i riziko šírenia infekcie.

Tipy na efektívne a šetrné upratovanie

  1. Začnite s čistením na najmenej špinavých miestach a postupujte k tým najviac špinavým. Iba tak znížite riziko kontaminácie čistej plochy, plochou špinavou. Obzvlášť znečistené miesto je vhodné vyčistiť oddelene od celej plochy.
  2. Nepoužívajte rovnaké pomôcky pri upratovaní kúpeľne a kuchyne.
  3. Pri upratovaní používajte prostriedky, ktoré sú určené na povrch, ktorý chcete upratať. Bez toho riskujete zbytočné poškodenie povrchu alebo povrch dobre nevyčistíte.
  4. Pokiaľ chcete upratovať šetrne k svojmu zdraviu a okoliu, venujte pozornosť výberu čističov už pri nákupe a vyberajte tie prostriedky, ktoré majú ekologicky šetrné zloženie a sú bezpečné pre zdravie vašej rodiny.
  5. Povrchy, ktorých sa často dotýkame, sa odporúčajú čistiť aspoň raz týždenne. Pokiaľ je niekto v domácnosti chorý, malo by sa čistenie miest, ktorých sa často dotýkame, vykonávať častejšie, a to aspoň 1x denne.
  6. Povrchy, ktorých sa často dotýkame, by sme pre efektívne upratanie mali očistiť čistou handrou čistiacim prostriedkom a vodou, potom opláchnuť čistou vodou a ďalšou čistou handrou. Následne nechať uschnúť.
  7. Po dokončení upratovania by sme mali dôkladne vymyť a vyprať handry, hubky a ďalšie použité pomôcky na upratovanie.

 

Ktorých miest sa doma dotýkame častejšie?
kuchynské stoličky a lavice - pracovné a jedálenské stoly - kuchynské dosky - nočné stolíky - kľučky - vypínače - úchytky
 
zásuvky - telefóny - tablety - klávesnice počítačov - diaľkové ovládače - kľúče - hračky - kúpeľňové doplnky
 
 

 

fe_mit-free

POUŽITIE DEZINFEKCIE NA POVRCHOCH, KTORÝCH SA ČASTO DOTÝKAME, PRI ZVÝŠENOM RIZIKU INFEKCIE

Je to podobné ako s umývaním rúk, tie je tiež veľmi dôležité najprv umyť kvalitným mydlom a prípadne až po tomto dôkladnom umytí použiť dezinfekciu. Viac o téme nájdete v našom článku Normálne mydlo a pravidelná hygiena sú účinnejšie ako antibakteriálne prostriedky. I pri upratovaní platí, že je nutné najprv odstrániť mastnotu a nečistoty a následne na vyčistený povrch aplikovať dezinfekčný prostriedok, ten ale samotné upratovanie úplne nenahradí. Na bežné upratovanie sú hlavne ekologicky šetrné čističe dostatočne účinné, bezpečné pre vaše zdravie, ohľaduplné k prírode a nemali by ich nahradiť iba dezinfekčné prostriedky.

Tipy na účinné a bezpečné použitie dezinfekcie

  1. Vždy si vopred preštudujte návod.
  2. Nikdy nemiešajte čistiace prostriedky s dezinfekciou.
  3. Pri aplikácii používajte ochranné pomôcky.
  4. Nanášajte iba na čistý a suchý povrch.
  5. Presvedčte sa, že dezinfekcia je účinná na typ baktérie alebo vírusu, ktorý chcete eliminovať.
  6. Dezinfekčné prostriedky nenechávajte ani neskladujte v dosahu detí.
  7. Používajte dezinfekčné prostriedky s mierou a zbytočne si nezamorujte domácnosť chemickými výparmi a nebezpečnými látkami.

 

CHEMICKÉ PRÍPRAVKY NA UPRATOVANIE ZVYŠUJÚ RIZIKO PĽÚCNYCH OCHORENÍ

Pri upratovaní si okrem silného zápachu niektorých klasických chemických prostriedkov na upratovanie ani neuvedomujeme, že by mohli mať negatívny dopad na naše zdravie a spôsobovať nám zdravotné problémy. Štúdia vedcov z univerzity v Bergene ukazuje, že chemické čističe určené na upratovanie domácnosti v spreji sú pre pľúca rovnako škodlivé ako cigarety.

Malé čiastočky zo sprejov bežných chemických prostriedkov na upratovanie môžu po čistení zostať vo vzduchu niekoľko hodín. Malé častice môžu cestovať hlboko do pľúc a spôsobiť infekcie alebo poškodenie pľúc,“ hovorí vedúca projektu profesorka Cecilie Svanes z Centra pre medzinárodné zdravie na Univerzite v Bergene. (zdroj: https://www.uib.no/en/news/115228/household-cleaning-can-be-bad-smoking-lung-function)

Aké látky by nemal ekologicky šetrný čistiaci prostriedok, bezpečný pre naše zdravie a ohľaduplný k nášmu okoliu nikdy obsahovať?
  • kyselinu chlorovodíkovú
  • chlornan sodný a iné dezinfekčné zložky na báze chlóru
  • nebezpečné konzervanty
  • silné alergénne parfumácie
  • farbivá
  • lúhy

  

Feel Eco vo svojich receptúrach používa prírodné suroviny rastlinného pôvodu a prispieva tak k vytváraniu zdravého a bezpečného domova pre naše rodiny. Samozrejmosťou je, že nepoužíva suroviny testované na zvieratách ani zdraviu škodlivé látky na konzerváciu a parfumáciu. Kvalitu a účinnosť svojich produktov potvrdzuje na základe nezávislého testovania a nezávislého posudku obnoveným certifikátom EU Ecolabel, ktorý už v minulosti ako prvá v ČR získala v roku 2010.

 FE_Cistic-kupelni-450ml  FE_Cictic-kuchyni-450ml.png  FE_Komplexny-cictic-povrchov-450ml  FE_Cistic-skel-a-oken-450ml

 

FE_univerzalny-cistic-1l FE_WC-cistic-750ml    FE_Univerzalny-cistic-5l