Prací prášok, alebo gél?

V neprebernom množstve pracích prostriedkov si človek veľakrát láme hlavu nad tým, ktorý zvoliť. Dilema je umocnená i možnosťou voľby medzi pracím práškom a gélom. Poznáte ich výhody a nevýhody? Poďme si ich porovnať, nech je vaše rozhodovanie jednoduchšie.

 stažený soubor_1

NEZASTAVITEĽNÝ VÝVOJ PRACÍCH PROSTRIEDKOV

práškom na pranie sa stretávame už mnoho rokov. Používali ho naše mamičky a mamičky našich mamičiek. Zdá sa teda zaručeným pomocníkom v boji proti škvrnám. Ako sa však doba vyvíja, vyvíjajú sa aj prostriedky, ktorými sa dajú škvrny odstrániť.

Či si vyberiete prášok alebo gél závisí tiež od toho, či radšej periete pri nižších teplotách alebo máte veľmi zašpinenú bielizeň. Iné pracie prostriedky budete používať napríklad aj v prípade, keď využívate funkciu odloženého štartu. Kedy teda voliť gél a kedy prášok? 

DÔLEŽITÉ SÚ STUPNE I ŠKVRNY

Asi každý z nás už aspoň raz rozsypal polovicu dávky prášku na pranie na podlahu pri sypaní do zásobníka práčky. To je jedna z nevýhod pracieho prášku.

Ďalšia môže byť tiež zanechávanie škvŕn po zvyškoch nerozpustenej sypkej zmesi, najmä ak periete pri nižších stupňoch.

KEDY VOLIŤ GÉL A KEDY PRÁŠOK

Gél má v tomto smere veľkú výhodu aj pri ručnom praní či kratších programoch. Pôsobí totiž okamžite od štartu prania, a preto dosahuje vysokú účinnosť.

stažený soubor

Na staré škvrny a veľmi špinavú bielizeň je účinnejší zase sypký prášok. Jeho zloženie navyše mnohokrát bojuje účinnejšie so škvrnami od kávy, čaju či vína. Na svetlú bielizeň je tak voľbou číslo jedna.

Gél je naopak zásahom do čierneho v prípade jemného pôsobenia na farby oblečenia. Bieliace zložky neobsahuje, preto si vaše kúsky uchovajú dlhšie žiarivú farbu.

Ak potrebujete štart prania odložiť, môžete tak urobiť pri oboch formách. Prášok jednoducho nasypete do zásobníka práčky. Pri géle použite vhodnú nádobku, ktorú položíte na bielizeň v bubne a odložený štart môže začať.

 

STRIEDANIE PRACIEHO GÉLU A PRÁŠKU SA VYPLATÍ

Odpoveď na otázku, či zvoliť prášok alebo gél, je pomerne jednoduchá. Majte doma v zásobe radšej oba varianty. Len tak budete môcť podľa typu bielizne a miery zašpinenia dobre vybrať a vaša bielizeň bude čistá.

 

Pozrieť sa na ponuku pracích práškov a gélov Feel Eco môžete na tejto stránke.